Hakkımızda

Hakkımızda

Etno Hediye, Orta Asya Göçebe Türk Kültürü’nü yansıtan ögeleri bir arada barındıran geniş bir yelpazede hediyelik ürün çeşitliliği sunarak, tamamen doğal ve el yapımı eşyaları meraklılarıyla buluşturmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda en temel amacımız satış yapmaktan öte, Türkçü hediye koleksiyonumuzla Bozkır Kültürü hakkında bilgilendirmek, her biri ayrı anlamlar içeren ürünlerle sevdiklerinizi mutlu etmenizi sağlamaktır. Uzun yıllar Orta Asya Cumhuriyetleri’nde yaşamış Çağrı ve Aslı Ergezer çiftinin girişimi olarak 2019 yılında faaliyetlerine başlayan Etno Hediye, başta genç nesillere Türk Kültürü’nü, Türk Dünyasını tanıtmak; ayrıca unutulmaya yüz tutmuş Göçebe Kültürü’ne ait sembollerin, Türk tamgalarının ve Türkçü ögelerle süslenmiş el işi sanat eserlerinin yeniden hatırlanmasına yardımcı olmaktır.

 


 

Misyonumuz

Geçmiş kuşaklarımız için aslında çok şey ifade eden, fakat giderek deforme olan Türk Kültürü’nü sanatla buluşturarak, gelecek nesillere unutulmaz ve anlamlı bir anı bırakmaktır.

 


 

Vizyonumuz

Orta Asya Göçebe Türk Kültürü’nün el sanatlarını, çocukluk çağlarında görerek ve tanıyarak büyüyen bir nesil yaratmak ve başta Türk Dünyası olmak üzere Bozkır Kültürü’nü seçilen nadide hediyelik eşyalarla tanıtmaktır.

Bu bağlamda 2013 yılında Kırgızistan’ın Calal-Abad kentinde ilk üretim atölyesini açan Etno Hediye, kısa süre içerisinde Avrupa ve ABD’de göçebe kültürünü yansıtan hediyelik eşya satışlarına başlamıştır. Bozkır Kültürü’nün hakim olduğu Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan başta olmak üzere, Özbekistan, Türkmenistan ve Doğu Türkistan’daki sanat eserleri yakından incelenmiş, orijinallerine bağlı kalarak, geleneksel yöntemlerle 7’den 77’ye herkes için uygun kültürel hediyelik obje ve eşyalar tasarlanmaya devam edilmiştir. Etno Hediye ailesi olarak 2018’den bu yana Türkiye pazarında faaliyet göstererek milli kültürümüzü nesilden nesile aktarmaktan mutluluk duymaktayız